Cukrárna a kavárna "U Hrušků" Havlíčkův Brod

Cukrárna s více než stoletou tradicí


Cukrárna U Hrušků na facebooku najdete nás na facebooku                  Dnes má svátek Irena.

Cukrárna "U Hrušků" v Havlíčkově Brodě si v roce 2006 připomněla 110 let svého trvání. Vede ji již čtvrtá cukrářská generace. Začalo to vše tím, že cukrářský tovaryš Antonín Fetter (1896) otevřel v tehdejším Německém Brodě první specializovanou cukrárnu v domě č. 148 na Komenského třídě (dnes Dolní).

Byl zkušeným tovaryšem, který praxi získal v Kolíně, Vídni a doma v Brodě u pekaře a cukráře Bartoloměje Fridricha. Byl zřejmě úspěšný, protože již po deseti letech byl dům jeho a mohl si dovolit jeho celkovou rekonstrukci. Celá cukrárna i kavárna včetně portálu, nábytku, obložení stěn, dlažby, obrazů i drobných předmětů, byla provedena v secesním stylu z dílny Alfonse Muchy.

Pan Antonín Fetter byl váženým občanem, členem městského zastupitelstva, členem správní rady pivovaru, školským radou, členem výboru Sokola a dalších spolků. V roce 1922 založil v Brodě Společenstvo cukrářů pro pět pol. Okresů, jehož byl předsedou do roku 1933. V roce 1928 otevřel cukrářskou školu pro tovaryše.

Cukrárna prosperovala a byla vyhlášena nejen v Brodě, ale na celé Vysočině. V roce 1932 odchází p. Fetter na odpočinek a svůj závod přenechává svému přednímu tovaryši Janu Hruškovi staršímu. Ten přišel do vyučení v roce 1916 do učení k p. Fetterovi, který jej ve dvacátých letech poslal na zkušenou do Kolína, Prahy, Rakovníka a Vídně a potom pracoval v jeho cukrárně. Jan Hruška starší vedl cukrárnu v duchu p. Fettera i Společenstvo cukrářů až do roku 1950, kdy byla cukrárna znárodněna a Společenstvo rozpuštěno.V roce 1945 během květnové revoluce byl Fettrův dům v bojích o město značně poškozen a posléze zbourán, aby se tak rozšířila Žižkova ulice. Cukrárnu Jan Hruška starší přestěhoval do protějšího vlastního domu, kde je dodnes.

V naší cukrárně se vyučila řada významných cukrářů, na prvním místě to byl pan Milichovský, který se vyučil současně s Janem Hruškou starším. Byl to velký odborník, který měl později velkou cukrárnu v Kolíně. Dále potom pan Karel Vlk, výborný cukrář a kuchař, pan Ladislav Pešek, pan Josef Přech, poctivý cukrář, přítel Jana Hrušky mladšího a velký fanda oboru., Láďa Beránek, který již bohužel není mezi námi a řada dalších. V letech 1950 až 1981 byla provozována cukrárna firmami Jednota a Pramen (Jan Hruška starší v ní ještě osm let pracoval jako vedoucí). Dům i cukrárna byla vrácena panu Janu Hruškovi mladšímu v roce 1991 v žalostném stavu.

Provoz sice obnovil v těžkých podmínkách hned, ale celá rekonstrukce trvala pět let. Janu Hruškovi mladšímu se podařilo vybudovat poměrně moderní cukrářský provoz založený na klasické cukrářské výrobě, kde se nepoužívá žádných vylepšujících přípravků a kde se snaží vyjít svým zákazníkům vstříc a splnit všechna jejich přání. Pan Jan Hruška mladší spoluzakládal obnovené Společenstvo cukrářů ČR, vedl  až do své smrti v roce 2007 oblastní Společenstvo v Havlíčkově Brodě, z kterého v roce 2003 vzniklo Společenstvo cukrářů ČR kraj Vysočina. Za tuto práci v oboru a Společenstvu cukrářů byl Jan Hruška mladší vyznamenán medailí "Český cukrář 1998" a "Řádem svatého Ambrože 2005". Od roku 2012 byla založena společnost U Hrušků s.r.o. , kterou vedli Dagmar a Karel Pavlíčkovi.V roce 2016 společnost U Hrušků s.r.o. převzal vnuk pan Jana Hrušky Viktor Klofáč, který se rozhodl pokračovat v tradici a po rekonstrukci vznikla nově vybudovaná cukrárna s kavárnou,pěkným dětským koutkem a vekovní zahrádkou. Nově je vstup ze Žižkovy ulice. Doufáme, že se Vám bude u nás líbit, těšíme se na Vaši návštěvu.

Čtyři generace cukrářů:

Dorty

Co je u nás nového?

Od 4.1.2021 Otevřeno-pouze pultový prodej

4.1.2021 Od pondělí 4.1.2021 do odvolání budeme mít otevřeno v čase 9:00-17:00 hodin. více...

Od 24.12.2020 do 3.1.2021 ZAVŘENO!

28.12.2020 Přejeme Vám krásné svátky vánoční a šťastný nový rok. Od 4.1.2021 se na Vás budeme moc těšit,buď u výdejního okénka nebo u nás cukrárně. Vaše cukrárna ,,U Hrušků'' více...

VÁNOČNÍ CUKROVÍ

10.12.2020 Přijímáme objednávky na vánoční cukroví do 16.12.2020 více...

Od 14.10.2020 OTEVŘENO.Podpořte nás prosím.

13.10.2020 Pultový prodej plus objednávky více...

další novinky...
Společenstvo cukrářů ČR - Vysočina . Restaurant & pub Na Purkyňce . Restaurant a pivní šenk Dřevěná růže