Cukrárna a kavárna "U Hrušků" Havlíčkův Brod

Cukrárna s více než stoletou tradicí


Cukrárna U Hrušků na facebooku najdete nás na facebooku                  Dnes má svátek Hedvika.

Cukrárna "U Hrušků" v Havlíčkově Brodě si v roce 2006 připomněla 110 let svého trvání. Vede ji již čtvrtá cukrářská generace. Začalo to vše tím, že cukrářský tovaryš Antonín Fetter (1896) otevřel v tehdejším Německém Brodě první specializovanou cukrárnu v domě č. 148 na Komenského třídě (dnes Dolní).

Byl zkušeným tovaryšem, který praxi získal v Kolíně, Vídni a doma v Brodě u pekaře a cukráře Bartoloměje Fridricha. Byl zřejmě úspěšný, protože již po deseti letech byl dům jeho a mohl si dovolit jeho celkovou rekonstrukci. Celá cukrárna i kavárna včetně portálu, nábytku, obložení stěn, dlažby, obrazů i drobných předmětů, byla provedena v secesním stylu z dílny Alfonse Muchy.

Pan Antonín Fetter byl váženým občanem, členem městského zastupitelstva, členem správní rady pivovaru, školským radou, členem výboru Sokola a dalších spolků. V roce 1922 založil v Brodě Společenstvo cukrářů pro pět pol. Okresů, jehož byl předsedou do roku 1933. V roce 1928 otevřel cukrářskou školu pro tovaryše.

Cukrárna prosperovala a byla vyhlášena nejen v Brodě, ale na celé Vysočině. V roce 1932 odchází p. Fetter na odpočinek a svůj závod přenechává svému přednímu tovaryši Janu Hruškovi staršímu. Ten přišel do vyučení v roce 1916 do učení k p. Fetterovi, který jej ve dvacátých letech poslal na zkušenou do Kolína, Prahy, Rakovníka a Vídně a potom pracoval v jeho cukrárně. Jan Hruška starší vedl cukrárnu v duchu p. Fettera i Společenstvo cukrářů až do roku 1950, kdy byla cukrárna znárodněna a Společenstvo rozpuštěno.V roce 1945 během květnové revoluce byl Fettrův dům v bojích o město značně poškozen a posléze zbourán, aby se tak rozšířila Žižkova ulice. Cukrárnu Jan Hruška starší přestěhoval do protějšího vlastního domu, kde je dodnes.

V naší cukrárně se vyučila řada významných cukrářů, na prvním místě to byl pan Milichovský, který se vyučil současně s Janem Hruškou starším. Byl to velký odborník, který měl později velkou cukrárnu v Kolíně. Dále potom pan Karel Vlk, výborný cukrář a kuchař, pan Ladislav Pešek, pan Josef Přech, poctivý cukrář, přítel Jana Hrušky mladšího a velký fanda oboru., Láďa Beránek, který již bohužel není mezi námi a řada dalších. V letech 1950 až 1981 byla provozována cukrárna firmami Jednota a Pramen (Jan Hruška starší v ní ještě osm let pracoval jako vedoucí). Dům i cukrárna byla vrácena panu Janu Hruškovi mladšímu v roce 1991 v žalostném stavu.

Provoz sice obnovil v těžkých podmínkách hned, ale celá rekonstrukce trvala pět let. Janu Hruškovi mladšímu se podařilo vybudovat poměrně moderní cukrářský provoz založený na klasické cukrářské výrobě, kde se nepoužívá žádných vylepšujících přípravků a kde se snaží vyjít svým zákazníkům vstříc a splnit všechna jejich přání. Pan Jan Hruška mladší spoluzakládal obnovené Společenstvo cukrářů ČR, vedl  až do své smrti v roce 2007 oblastní Společenstvo v Havlíčkově Brodě, z kterého v roce 2003 vzniklo Společenstvo cukrářů ČR kraj Vysočina. Za tuto práci v oboru a Společenstvu cukrářů byl Jan Hruška mladší vyznamenán medailí "Český cukrář 1998" a "Řádem svatého Ambrože 2005". V roce 2010 byla cukrárna kompletně rekonstrována ve společném projektu s firmou Vodafone. Rekostrukce cukrárny otevřela možnosti vybudovat kavárnu a nové sociální zařízení. Kavárna byla otevřena v roce 2012. Spolupráce s firmou Vodafone se ukázala po roce jako nevyhovující a byla v roce 2013 ukončena. Od roku 2013 můžete navštívit  cukrárnu s dětským koutkem, kavárnu s letní zahrádkou a rychlé občerstvení. V roce 2012 byla založena společnost U Hrušků s.r.o., kterou vedli Dagmar a Karel Pavlíčkovi. Vroce 2016 dochází k velkým změnám cukrárna na rohu Dolní a Žizkovy ulice přenechala místo prodejně telefonů T-mobile a provozovnu rychlého občerstvení převzal Kebab Istanbul,  společnost U Hrušků s.r.o. ovládl vnuk pan Jana Hrušky Viktor Klofáč, který se rozhodl pokračovat v tradici (letos slavíme 120 let od založení cukrárny) a po rekonstrukci vznikla nekuřácká kavárna, nově vybudovaná cukrárna s pěkným dětským koutkem a vekovní kuřáckou zahrádkou. Nově je vstup ze Žižkovy ulice. Doufáme, že se Vám bude u nás líbit, těšíme se na Vaši návštěvu.

Čtyři generace cukrářů:

nápojový lístek

Co je u nás nového?

Ochutnávka portského vína

13.3.2017 .V pátek 17.3. 2017 se v kavárně U Hrušků uskuteční  ve spolupráci s vinotékou Dobrý ročník 33 ochutnávka portského vína více...

Změna otevírací doby

1.3.2017 Nově otevřeno do 20h více...

120 let cukrárny

24.11.2016 Vážení zákazníci v letošním roce slaví cukrárna a kavárna U Hrušku 120. výročí od svého založení. V roce 1896 cukrárnu založil, v dnes již neexistujícím domě č.p. 148 pan Antonín Fetter, více...

Pozvánka na ochutnávka vína

5.10.2016 Vinotéka Dobrý ročník 33 více...

další novinky...
webové stránky Havlíčkův Brod . Společenstvo cukrářů ČR - Vysočina . Restaurant & pub Na Purkyňce . Restaurant a pivní šenk Dřevěná růže